Ahoj
Všechny zdravím, díky, že čtete anebo jste si již přečetli pozvání na sraz v květnu 2014. Díky za podporu srazu a ochotu se jej zúčastnit. Doufám, že se přidají a přijedou i další členové( viď Drupi ??? ) ale i nečlenové motorkáři.
O místě srazu jsem již psal, tak jenom pro poznamenání:
Ubytování:
Chata Sachova studánka, 756 57 Horní Bečva 556
Telefon: Pavel Surma 774 821 999
E-mail:
sachovka.hb@seznam.cz,
www.chata-sachovka.cz/
Trasy - ježdění
Dále jsem uváděl, že se můžete nádherně projet. Náš sraz se totiž uskuteční v místě nejvyhledávanějších motorkářských tras na Moravě a v Beskydech. Trasa od Ostravice, kolem přehrady Šance, přes Bílou a potom buď vlevo Bumbálka – Makov nebo vpravo Bečva – Rožnov. Loni položen nový koberec, místa v okolí Šance – Staré Hamry a v okolí Bumbálky, což ještě více sem přitáhlo mračna motorkářů. Také klikatá cesta na Hustisko – Solanec přes Velké Karlovice je překrásná, doprovázená nádhernými valašskými sruby a dřevěnkami, které když uvidí Vaše batůžky, tak nebudou chtít v ničem jiném bydlet… Abyste již mohli i nyní projet slibovaná místa v teple svých pokojíků, posílám malou nabídku:
1)
2)
3)
4)
5)
Pustevny – Radegast – Radhošť
A teď něco pro turisty, jedna z nejpěknějších oblastí Beskyd. Od našeho srazu 15 km po klikaté horské cestě se na motorce dostanete až na Pustevny – nadmořská výška 1018 m.n.m. A nyní pěšky trasa dlouhá čtyři kilometry vede z Pusteven (1018 m.n.m.) kolem vyhlídkového altánu Cyrilka a sochy pohanského boha Radegasta po hřebeni radhošťského masívu. Při výšlapu se otevírá pohled do Frenštátské kotliny, v dálce se rýsuje věž štramberského hradu Trúba, kopce Čertův mlýn (1207 m.n.m.), Kněhyně i nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora (1323 m.n.m.), na jejímž vrcholu stojí věž vysílače. Trasa patří k nenáročným, pohodovým s krásnými výhledy.
www.pustevny.cz/vstupte.htm
Hranická propast
cs.wikipedia.org/wiki/Hranick%C3%A1_propast
Poslední měření hloubky propasti se uskutečnilo dne 1. 10. 2012, kdy při akci speleopotápěčů z organizace ZO ČSS 7-02 Hranický kras Olomouc spustil Krzysztof Starnawski z hloubky 217 metrů sondu do hloubky 373 metrů. Sám potom krátce ještě sestoupil do hloubky 225 metrů, což je největší hloubka, dosažená na této lokalitě potápěčem. Celková potvrzená hloubka suché i mokré části je tedy minimálně 442,5 m (373 + 69,5), což ji činí nejen nejhlubší propastí ve střední Evropě, ale i jednou z nejhlubších zatopených sladkovodních propastí na světě. V tomto směru je však ještě třeba učinit řadu výpočtů. Geologové dnes odhadují, že by mohla dosahovat hloubky i přes 700 m, čemuž nasvědčují teplota a chemické složení vody v Jezírku, tak by byla určitě nejhlubší na světě – dno je ale stále v nedohlednu.
Lázně Teplice nad Bečvou
www.ltnb.cz
cs.wikipedia.org/wiki/Teplice_nad_Be%C4%8Dvou#L.C3.A1zn.C4.9B
Kdo by chtěl na vyjížďce chvíli relaxovat, nabízím návštěvu lázní Teplice nad Bečvou. Můžete zde ochutnat i několik léčivých pramenů a projít se krásným lázeňským parkem, ochutnat teplé lázeňské oplatky a odpočinout na lavičkách u břehu Bečvy. Známé lázně specializované zejména na choroby srdce. V areálu lázní se také nachází několik architektonicky zajímavých staveb, např. lázeňská budova s hotelem a restaurací Bečva architektů Karla Kotase a Oskara Oehlera (postaveno v letech 1931–1949) nebo vila L. Říhovského (1933–1934, architekti Elly Oehlerová a Oskar Oehler), která v současné době prochází problematickou přestavbou na byty. V nedávné minulosti zde byly otevřeny solné jeskyně vhodné pro léčbu astmatu a jiných plicních chorob.
Zbrašovské jeskyně
cs.wikipedia.org/wiki/Zbra%C5%A1ovsk%C3%...v%C3%A9_jeskyn%C4%9B
www.caves.cz/cz/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne/
Zbrašovské aragonitové jeskyně je chráněné území v okrese Přerov, které bylo vyhlášeno jako národní přírodní památka kvůli ochraně hydrotermálního krasového území evropského významu, jenž nemá v České republice obdoby. Na toto území se váže specifická flóra a fauna. Ochrana území zahrnuje jednak samotné Zbrašovské aragonitové jeskyně, tak i vnější okolí s lesním porostem, který má přírodně blízkou skladbu dřevin. Dále se zde chrání přirozené hlubinné vývěry teplé minerální vody s vysokým obsahem oxidu uhličitého, které daly vznik celému krasovému území a také se využívají k lázeňským účelům v lázních Teplice nad Bečvou. Jeskyně jsou nejteplejší v celé České republice s celoroční teplotou 14 °C. Relativní vlhkost vzduchu je zde okolo 98 %.
Tak jsem Vás chtěl nalákat a seznámit s tím, co Vás čeká, když se zúčastníte zahájení srazu VFR Czech Clubu - Horní Bečva 23.5.-25.5.2014. Máte ještě čas, si to naplánovat a zajistit termín.
S pozdravem Zdenále